Vefk Yapan Hocalar

İlimlerin en kadimlerinden olan vefkler, medyum hocalar tarafından özel olarak çok farklı uygulamalar aracılığıyla yapılmaktadır. Medyum hocalar, islami ilimlerin temelini oluşturan bu uygulamalara özel olarak araştırma yapmak suretiyle yer ayırmaktadır. Vefk yapan hocalar, aldıkları eğitimin başından itibaren bu çalışmaları sürdürür ve gerekli olan uygulamaları öğrenir.

Bir medyum hocanın vefk yapabilmesi için mutlaka birden fazla özel ilmi bilmesi gereklidir. Eğer medyum hocalar bu ilimlerde herhangi bir eksiklik veya yetersizlik yaşıyorsa, o zaman yaptıkları vefk hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle, vefk yapan hocaların fazlaca dikkatli olmaları önemlidir.

Vefk yapan hocalar, öncelikli olarak vefkin ne için yapılacağını belirlerler. Bir ilişki için vefk hazırlanıyorsa ona göre, farklı bir amaçla hazırlanıyorsa o amaca göre malzeme belirlenir. Vefkin yapılışı malzemelerle başlayan karmaşık bir süreç gerektirir. En başta mürekkepler olmak üzere, yazıldığı kağıda kadar özel olarak hesaplamalara ihtiyaç duyan vefk yapan hocalar, bu çalışmaları doğru olarak gerçekleştirebilmek için mutlaka iyi eğitim almış olmalıdır.

Sadece malzemeler ile bitmeyen vefk işi, bilgi ve farklı ilimler kullanılarak yapılan hesaplamaları da içerir. Örneğin, bir medyum hocanın doğru bir vefk çalışması yapabilmesi için kesinlikle ebced konusunda bilgili olması gereklidir. Eğer ebced hesaplaması yapamıyorsa, vefklerde kullanılacak olan tılsım duaların sayısını doğru şekilde belirleyemez ve akabinde yanlışlıklar yaparak vefkin işe yaramamasına neden olur.

Medyum hocalar, bu hassas çalışmayı yaparken oldukça dikkatli olmak zorundadır. Her ne olursa olsun, yapılan uygulamaların tekrar tekrar kontrol edildiği vefklerde hata payı sıfır olmalıdır. En ufak bir harf hatasının bile çalışmayı çöpe götüreceğini bilen vefk yapan hocalar, bu konuda özellikle hassas olarak, gerekli uygulamaları buna göre düzenler ve adeta bir cerrah gibi üzerinde çalışırlar.

Sitemize gelen tüm yorum ve şikayetler tek bir başlık altında ana sayfamızda toplanmaktadır. Siz de yorum yapmak veya gelen yorumları okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir